منوی دسته بندی

اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا

اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا

دیدن داغ عزیز بسیار سخت میباشد و بازماندگان با انبوهی از مشکلات روحی و عاطفی مواجه میشوند . برگزاری مراسم یادبود میتواند از بار این مشکلات بکاهد . اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا و یا سر مزار توسط گروه موسیقی عرفانی آوای هجران انجام میگیرد.

اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا
اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا

اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا چگونه است ؟

به صورت کلی اجرای مراسم در بهشت به دو گروه تقسیم میشود .

مراسم مذهبی

مراسم ترحیم عرفانی

که هر کدام از آنها را توضیح میدهیم تا بتوانید نوع مناسبت اجرا را برای مراسم خود رزرو نمایید .

مراسم مذهبی :

اجرای مراسم مذهبی در بهشت زهرا توسط مداح انجام میگیرد . مداح مراسم را با قرائت قرآن شروع میکند سپس به بیان تشکرات و اعلام برنامه میپردازد . خواندن مناجات در مرحله بعد اجرا خواهد بود . اشعاری در وصف دنیا و سپس اشعار و مدح هایی در وصف عزیز درگذشته : پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، فرزند و … خوانده میشود و در آخر ذکر مصیبت اهل بیت (ع) خوانده میشود .

اجرا توسط مداح در فضایی مذهبی انجام میگیرد .

ترحیم عرفانی :

در اجرای مراسم ترحیم عرفانی در بهشت زهرا خواننده به همراه ساز نی مراسم را اجرا میکند . مراسم با اعلام برنامه و تشکرات آغاز میشود . نوازنده نی دقایقی تکنوازی نی را انجام میدهد . خواننده با اجرای اشعاری از شاعران بزرگ ایران مانند : سعدی ، حافظ ، مولانا ، پروین اعتصامی مراسم را شروع میکند و سپس به اجرای تصنیف های مناسب مراسم ترحیم از خوانندگان بزرگ ایران از جمله : بنان ، شجریان ، افتخاری ، ایرج بسطامی ، علی زند وکیلی ، احسان خواجه امیری و … میپردازد . جهت مشاهده نمونه مراسم ترحیم عرفانی میتوانید به صفحه اجرای مراسم ترحیم عرفانی مراجعه کنید .

اجرای مراسم ترحیم عرفانی در بهشت زهرا در فضایی از موسیقی سنتی و عرفانی انجام میگیرد .

اجرای تصنیف سلام آخر در بهشت زهرا :

تصنیف سلام آخر که توسط آقای احسان خواجه امیری اجرا شده است با توجه به ملودی و شعری که دارد همیشه در مراسم های ترحیم و یادبود مورد استقبال قرار میگیرد که گروه آوای هجران نیز به اجرای آن میپردازد.


چه تصنیف هایی اجرا میشود ؟

برای اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا به صورت عرفانی ، تصنیف هایی از بزرگان موسیقی سنتی از جمله : استاد بنان ، استاد محمدرضا شجریان ، افتخاری ، همایون شجریان ، الهه ، سالار عقیلی و … اجرا میشود . از موسیقی پاپ نیز ، آهنگ های : علی زند وکیلی ، احسان خواجه امیری ، سینا سرلک ، محمد معتمدی ، گرشا رضایی ، آرون افشار و … نیز اجرا میگردد .

پس از رزرو لیست تصنیف ها برای انتخاب ارسال میشود

اجرای مراسم ترحیم در وصف پدر

اجرای تصنیف چرا رفتی از همایون شجریان :

تصنیف چرا رفتی از تصنیف های بسیار زیبا و ماندگار میباشد که با احوالات بازماندگان در قبال از دست دادن عزیز خود عجین است . این تصنیف توسط همایون شجریان اجرا شده است .

چرا رفتی چرا من بیقرارم…/ به سر سودای آغوش تو دارم /…نگفتی ماه تاب امشب چه زیباست…/ ندیدی جانم از غم ناشکیباست♫..♪

♬♫♪
/…چرا رفتی چرا من بیقرارم…

چرا رفتی چرا من بیقرارم…

تصنیف سرنوشت از همایون شجریان :

این آهنگ توسط همایون شجریان اجرا شده است و با آهنگسازی انوشیروان روحانی و تنظیم رضا روحانی آماده شده است . اشعار این تصنیف از شاعر بزرگ ایران زمین حافظ میباشد که به سرنوشت در دنیای فانی اشاره دارد . این تصنیف در بسیاری از مراسم های یادبود توسط گروه آوای هجران اجرا میشود .

سرنوشت را، باید از سر نوشت / شاید این بار کمی بهتر نوشت / عاشقی را غرقِ در باور نوشت / غُصه‌ها را قِصه‌ای دیگر نوشت /از کجا این باور آمد که گفت / گر رَود سَر برنگردد سرنوشت / گل بکاریم، از دل گِل گُل بَراریم / در زمستان، در بهاران، زیرِ باران / گل بکاریم، گر بخواهیم، گر نخواهیم / باغبانِ روزگاریم

سرنوشت را باید از سر نوشت شاید اینبار کمی بهتر نوشت

تصنیف درد عشق و انتظار :

این تصنیف توسط تعدادی از خواننده ها از جمله : نادر گلچین ، پروین ، ایرج بسطامی ، بهرام حصیری و … اجرا شده است . با توجه به متن شعر و آهنگسازی این اثر ، بسیار مورد استقبال عزیزان در مراسم های یادبود قرار میگیرد .

این تصنیف توسط گروه آوای هجران در بهشت زهرا (ُس) به همراه نوازنده ساز نی اجرا گردیده است .

درد عشق و انتظار

درد عشق و انتظار
دارم زان شب یادگار
در آن شب سرد پاییز
آهنگ سفر می کردی
از رهگذری محنت بین
دیدم که گذر می کردی
تو رفتی و دلم غمین شد
قرین آه آتشین شد
از آن شبی که بر نگشتی

اجرای پلی بک در مراسم ترحیم عرفانی :

با توجه به تغییر سلیقه مخاطب و فرهنگ اجرای مراسم ، در صورتی که میزبان رضایت داشته باشد قطعاتی از تصنیف ها به صورت پلی بک نیز اجرا میگردد . در طول مدت اجرا که یکساعت میباشد معمولا ۲ الی ۳ تصنیف میتوان به صورت پلی بک اجرا نمود . نمونه اجرای پلی بک مراسم ترحیم را میتوانید مشاده کنید :

تجهیزات لازم برای اجرای مراسم در بهشت زهرا و یا سرمزار :

برای اجرای مراسم به صورت مذهبی و یا عرفانی در بهشت زهرا یا سر مزار نیازمند سیستم صوت مجهز (اکو) میباشد . گروه آوای هجران با در اختیار داشتن تجهیزات حرفه ای صوت ، کلیه تجهیزات را اعم از : میکسر ، پاورمیکسر ، بلندگو ، میکروفن و متعلقات جانبی نصب و اپراتور یا متخصص صدابرداری در محل مراسم حضور میابد تا بهترین کیفیت صدا را برای مراسم فراهم نمایند.

زمان رزرو :

برای مراسم بهشت زهرا که شامل : خاکسپاری ، سوم و هفتم ، چهلم و سالگرد میباشد میتوانید از ۴۸ ساعت قبل اقدام به رزرو نمایید که اگر در زما قبل تر رزرو نمایید مجموعه هجران میتواند رزرو را زوردتر انجام دهد .

برای مراسم خاکسپاری یک روز قبل از مراسم با مجموعه تماس بگیرید تا در اسرع وقت رزرو و مشاوره انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما