منوی دسته بندی

مراسم ترحیم عرفانی

مراسم ترحیم عرفانی :

گروه موسیقی آوای هجران به عنوان اولین گروه اجرای مراسم ترحیم عرفانی با برترین نوازندگان و خوانندگان کشور اقدام به برگزاری مراسم ترحیم به همراه سازهای اصیل ایرانی از جمله نی ، دف ، تار ، سنتور و … مینماید.

مراسم ترحیم عرفانی
اجرای مراسم ترحیم عرفانی

چگونگی اجرای مراسم ترحیم عرفانی :

در این نوع اجرای مراسم یادبود ، گروه موسیقی آوای هجران در فضایی از موسیقی سنتی و عرفانی ایران زمین به همراه سازهای نی ، دف ، تار ، کمانچه ، سنتور ، سه تار و دیگر سازها با همراهی خواننده اقدام به خواندن اشعاری از شاعران برجسته ایران همچون حافظ ، مولانا ، سعدی ، پروین اعتصامی مینماید،سپس به اجرای تصنیف هایی مرتبط با مراسم ترحیم میپردازند.مجموعه هجران با سابقه طولانی گام باندی در راستای حفظ فرهنگ و هنر ایران زمین برمیدارد.

اجرای تصنیف تو ای پری کجایی

برای مشاهده کامل اجرای مراسم ترحیم عرفانی عضو صفحه اینستاگرام ما شوید و یا با ما تماس بگیرید و نمونه اجرا را دریافت کنید

مدت زمان اجرا :

مدت زمان اجرای مراسم ترحیم عرفانی معمولا ۴۵ دقیقه الی یکساعت میباشد که بنا به سفارش مشتری قابل تغییر است . ولی در مراسم هایی که در بهشت زهرا و سر مزار یا تالار پذیرایی برگزار میشود حداکثر مدت اجرا یکساعت میباشد.

مراسم ترحیم ماه چهره خلیلی
اجرای مراسم ترحیم زنده یاد ماه چهره خلیلی هنرمند برجسته ایران

مراسم یادبود هنرمندان :

گروه آوای هجران با توجه با کیفیت اجرا ، مراسم های یادبود بسیاری از عزیزان هنرمند و ورزشکار ایران را اجرا نموده است . شما میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر نمونه ای از اجرای موسیقی عرفانی در مراسم هنرمندان را مشاهده کنید:

اجرای مراسم ترحیم زنده یاد شهلا ناظریان

سازهای مراسم ترحیم عرفانی :

برای اجرای مراسم های یادبود و ترحیم عرفانی از سازهای مختلفی استفاده میشود که در زیر میتوانید توضیحات آن را ببینید .

نی : این ساز از قدیمی ترین سازهای اصیل ایرانی است و در گروه سازهای بادی قرار می گیرد. ساز نی با توجه با نوع صدای آن دارای حزن بسیار زیاد میباشد و از سال های دور برای مراسم های حزن و مواقع دلتنگی نواخته میشده است . میتوان در اشعار شعرای ایران نیز به این مطلب پی برد ، در آن جایی که مولانا میگوید :

بشنو این نی چون شکایت می‌کند ، از جدایی‌ها حکایت می‌کند

کز نیستان تا مرا ببریده‌اند ، در نفیرم مرد و زن نالیده‌اند

دف : این ساز در دسته سازهای کوبه ای قرار میگیرد و به حفظ وزن و ریتم در موسیقی کمک میکند . ساز دف از قدیم به عنوان ساز عرفانی در مراسم های عرفانی مورد توجه قرار گرفته است و استفاده از آن در مراسم ترحیم بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

تار : ساز تار از گروه سازهای زهی مضرابی است و جزو اصلی ترین سازهای موسیقی سنتی در اجرا موسیقی میباشد .نغمه هایی بسیار روح انگیز دارد و وقتی در آغوش نوازنده اش قرار می گیرد گویی که این چوب و پوست از روح نوازنده خود جان می گیرند و زنده می شوند.

تار یکی از قدیمی ترین سازهای ایرانی است که به آن وتر نیز گفته می شود.در مراسم های یادبود و ختم که توسط گروه موسیقی عرفانی آوای هجران انجام میگیرد از ساز تار و همینطور نوازندگان برجسته استفاده میشود .

نکته مهم : در حالت کلی این سه ساز به عنوان اصلی ترین سازهای اجرای مراسم ترحیم استفاده میشود که بنا به سفارش میزبان میتوان از سازهای دیگر همچون : سنتور ، ویولن ، سه تار ، دیوان ، عود ، ویولن سل ، کلارینت ، کمانچه و … استفاده نمود.

گالری عکس :

چه موسیقی اجرا میشود ؟

در مدت زمان برگزاری و اجرا علاوه بر خواندن اشعار شاعران ایران زمین و اشعاری در وصف زنده یاد ، تصنیف های مختلفی بنا به سفارش میزبان و یا انتخاب گروه موسیقی اجرا میشود . لیست تصنیف های قابل اجرا برای میزبان ارسال میشود و میتواند از بین آنها انتخاب کند . در زیر تعدادی از تصنیف هایی که اجرا میشود را نام میبریم :

  • ساربان از استاد بنان
  • سنگ خارا از مرضیه
  • چرا رفتی همایون شجریان
  • عجب رسمیه رسول نجفیان
  • گلپونه ها ایج بسطامی
  • تصنیف های استاد شجریان
  • سلام آخر احسان خواجه امیری
  • سوغاتی هایده
  • درد عشق و انتظار زنده یاد نادر گلچین
  • لالایی علی زند وکیلی و …

پس از رزرو مجموع تصنیف ها برای انتخاب ارسال خواهد شد .

اجرای مراسم ترحیم در منزل و سالن اجتماعات

گروه موسیقی ترحیم آوای هجران در منازل و سالنهای اجتماعات برج ها به اجرای مراسم میپردازد . مدت زمان اجرا در منزل ۴۵ دقیقه الی یکساعت میباشد و امکان اجرا در تایم اضافه نیز هست .

اجرای تصنیف اهنگ زندگی آی زندگی خسته ام خسته ام از زنده یاد پوران

گروه موسیقی عرفانی آوای هجران علاوه بر اجرا در تهران ، در کلیه نقاط کشور به اجرای مراسم ترحیم میپردازد.

اجرای تصنیف عشق آسان ندارد از علیرضا قربانی :

این تصنیف توسط آقای علیرضا قربانی اجرا شده است . آهنگسازی این اثر از ستار اورکی و ترانه ای از اهورا ایمان ساخته شده است . اشعار این تصنیف با محتوایی از دوری و عشق بسیار مناسب اجرا در مجالس یادبود میباشد.

گفتم این آغاز پایان ندارد عشق اگر عشق است آسان ندارد
گفتی از پاییز باید سفر کرد گر چه گل تاب طوفان ندارد
آن که لیلا شد در چشم مجنون همنشینی جز باران ندارد
گفتم این آغاز پایان ندارد عشق اگر عشق است آسان ندارد

گفتم این آغاز پایان ندارد

آواز در مراسم ترحیم :

قطعاتی در حین اجرای مراسم یادبود به صورت آوازی انجام میگیرد که در دستگاه های مختلف موسیقی سنتی ایران مانند : شور ، دشتی ، همایون ، اصفهان و … قرار دارد . اجرای آواز گل چهره مپرس از استاد محمدرضا شجریان توسط گروه آوای هجران :

گلچهره مپرس؛ کان نغمه سرا از تو چرا جدا شد…

در کدام مراسم های ترحیم میتوان از گروه موسیقی استفاده نمود؟

مراسم های ترحیم شامل : خاکسپاری ، شام غریبان ، سوم و هفتم ، چهلم ، سالگرد و مراسم یادبود میباشد که در هر کدام از این مراسم ها میتوان از گروه موسیقی ترحیم استفاده نمود . این مراسم ها در بهشت زهرا یا سر مزار ، تالار پذیرایی ، منزل ، سالن اجتماعات و هتل ها برگزار میشود .

مراسم خاکسپاری و بهشت زهرا : در مراسم خاکسپاری به علت ازدحام و نوع برگزاری مراسم پیشنهاد میشود از خواننده به همراه نوازنده نی استفاده نمود . جهت کسب اطلاعات بیشتر برای برگزاری مراسم در بهشت زهرا کلیک کنید .

برای مشاهده اجرای مراسم ترحیم در بهشت زهرا بر روی لینک زیر کلیک کنید :

تیزر اجرای مراسم ترحیم عرفانی گروه آوای هجران :

چگونگی رزرو :

برای رزرو و مشاوره و همینطور دریافت نمونه کامل اجرا میتوانید با کارشناسان مجموعه هجران که اطلاعات آن در صفحه تماس با ما میباشد هماهنگی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما