منوی دسته بندی

مداحی با نی و دف

مداحی با نی و دف

برای اجرای مراسم ترحیم و یادبود میتوان از سازهای عرفانی موسیقی ایران از جمله نی و دف به همراه مداح یا خواننده استفاده نمود.مداحی با نی و دف یکی از انواع اجرا میباشد که در فضایی از موسیقی مذهبی و سنتی در مراسم ترحیم و یادبود اجرا میگردد.

اجرای مراسم ترحیم با نی و دف
مداحی با نی و دف

نوع اجرای مراسم مداحی با نی و دف :

اجرای مراسم ترحیم و یادبود از مهم ترین بخش های برگزاری مراسم ترحیم میباشد . بنا به رسوم مردم ایران از دیرباز مراسم های مختلفی پس از فوت عزیزان برای یاد و آمرزش عزیزان از دست رفته برگزار میشده است . پس از خاکسپاری : مراسم خاکسپاری ، شام غریبان ، سوم ، هفتم ، چهلم ، سالگرد و مراسمی به عنوان یادبود برگزار میگردد . شکل و نوع اجرای مراسم ترحیم با توجه به تغییر دیدگاه ها و پدید آمدن فرهنگ های متفاوت در طول زمان دچار تغییرات زیادی شده است .

مداحی با نی و دف
مداحی با نی و دف

اجرای مراسم توسط گروه موسیقی ترحیم :

اجرای مراسم ترحیم عرفانی به همراه سازهای عرفانی نی ، دف ، تار ، سه تار ، سنتور ، عود ، کمانچه و خواننده انجام میگیرد که با نام مداحی با نی و دف نیز شناخته میشود . با توجه به تغییر نگرش در فرهنگ استفاده از گروه موسیقی مراسم ترحیم و یادبود رو به افزایش است به همین میزان نیز گروه های مختلفی نیز به اجرای این گونه مراسم میپردازند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده میشود لذا انتخاب برای اجرای مراسم ترحیم با توجه به تعدد گروه های مختلف کمی سخت میشود .

 اینستاگرام مراسم ترحیم آوای هجران
اجرای مراسم ترحیم

تنوع اجرای مراسم ترحیم :

گروه های اجرای مراسم ختم به شکل های مختلفی تشکیل شده است . تعدادی از مداحان که مراسم های ترحیم را به شکل مداحی و نوحه خوانی اجرا میکردند و به مداحی با نی و دف رو آورده اند رسته کاری خود را عوض کرده و با سازهای نی و دف به اجرای برنامه میپردازند.

توجه به اینکه این عزیزان سالیان سال به صورت مداحی به اجرای مراسم پرداخته اند حتی با اضافه شدن ساز به برنامه خود از چهارچوب سبک مداحی خارج نمیشوند و مراسم را با همان شیوه مداحی با این تفاوت که از نی و دف مانند طبل و دهل در دسته های عزاداری به همان شکل استفاده میکنند و به مداحی با نی و دف شناخته میشود .

البته مداحانی نیز هستند که دارای سواد موسیقیایی هستند و آشنا به دستگاه های موسیقی میباشند که از این امر جدا میباشند .

گروه موسیقی ترحیم عرفانی :

گروه های دیگری نیز هستند که از خوانندگان سنتی و پاپ و تلیفیقی از اینها به همراه سازهای نی ، دف ، تار ، سه تار ، سنتور ، عود ، کمانچه استفاده میکنند که شکل کلی مراسم به مراسم ترحیم عرفانی شهرت یافته است .

تعدد این گروه ها باعث میشود انتخاب برای میزبان و برگزارکننده مراسم ترحیم سخت شود لذا بهترین روش برای تصمیم گیری ، دیدن نمونه اجرا به صورت صوتی یا تصویری میباشد و مقایسه آنها با یکدیگر میباشد .

اگر زمان لازم برای انتخاب دارید اصلا عجله نکنید . نمونه اجرای مراسم ختم و یادبود گروه های مختلف را از طریق شبکه های اجتماعی دریافت کنید و یا جهت دیدن نمونه اجرای زنده با گروه موسیقی هماهنگ کنید و در یکی از مراسم هایی که اجرا دارند حضور پیدا کنید .

نکات مهم در برگزاری مراسم ختم و یادبود :

نوع اجرا ، تبحر در نوازندگی ، چیدمان سازها ، صدای خواننده و اجرای خواننده و مدت زمان اجرا را ملاحظه کنید و سپس مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.البته وب سایت ایران ترحیم پس از بررسی های مختلف بهترین گروه های اجرای مراسم را معرفی میکند و ضمانت اجرای گروه را تضمین مینماید.

البته مراسم ترحیم را نیز میتوان به صورت تکنوازی ساز نی و دیگر سازها انجام داد که نمونه تکنوازی نی مراسم در لینک زیر موجود است.

تک نوازی نی مراسم ترحیم

حتمن به خاطر داشته باشید که گروهی را که انتخاب میکنید تاکید کنید که خواننده همان باشد که در کلیپ و یا حضوری دیدید چون گروه هایی هستند که پس از هماهنگی اقدام به تعویض خواننده میکنند و با دلایل مختلف اقدام خود را توجیه میکنند.حتمن از گروه هایی دعوت کنید که مرجع مشخصی ( وب سایت های معتبر  خدمات ترحیم) برای معرفی خود دارند .

جهت مشاهده و دانلود تکنوازی نی مراسم ترحیم بر روی لینک زیر کلیک کنید :

برای انتخاب گروه موسیقی ترحیم و رزرو حتمن موارد زیر را در نظر داشته باشید :

مقایسه گروه ها با یکدیگر

سابقه گروه موسیقی ترحیم

میزان توانمندی نوازندگان و خوانندگان

پایبندی مدیر گروه به تاریخ و زمان شروع مراسم

تیپ و شخصیت اعضای گروه

میزان هزینه و نوع پرداخت

جهت مشاوره و دریافت نمونه کامل اجرای مراسم ترحیم ، مداحی با نی و دف ، با ما تماس بگیرید .

۰۹۱۲۶۱۷۰۳۵۴ – ۰۹۳۹۶۱۷۰۳۵۴   تقوی

www.avayehejran.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما