اعلامیه ترحیم

اعلامیه ترحیم یا آگهی نوعی اطلاعیه میباشد که پس از درگذشت عزیزان برای اطلاع رسانی مراسم های خاکسپاری ، شام غریبان ، سوم و هفتم ، چهلم و سالگرد به صورت چاپ در ابعاد مختلف بر روی کاغذ و به صورت مجازی در شبکه های اجتماعی منتشر میشود.آگهی های ترحیم معمولا به صورت آگهی ترحیم پدر ، آگهی ترحیم مادر ، اگهی ترحیم فرزند طراحی میشود .طرح های مختلفی برای اعلامیه فوت وجود دارد که در این مقاله به ساختار اعلامیه ترحیم و همینطور انواع طرح های اعلامیه ترحیم خواهیم پرداخت .

اعلامیه ترحیم
مشخصات انواع اعلامیه ترحیم

ساختار اعلامیه ترحیم

آگهی ترحیم برای اطلاع رسانی مجلس ختم دارای ساختاری مباشد که باید این چیدمات رعایت شود تا بهترین نوع اطلاع رسانی صورت گیرد . در بالای اعلامیه ترحیم معمولا از متن های : هوالباقی ، انا لله و انا الیه راجعون استفاده میشود . پس از این مورد با توجه به موضوع و عزیز درگذشته از اشعاری در وصف پدر ، مادر ، فرزند و غیره قرار میگیرد . نام مرحوم در کنار عکس آن قرار میگیرد و سپس متن اطلاعیه ، زمان و مکان خاکسپاری، مجلس ترحیم و مراسم سوم و هفتم و … به همراه آدرس ، تاریخ و ساعت برگزاری مراسم درج میشود . در انتهای اعلامیه ترحیم متن هایی به عنوان ،از طرف بازماندگان و خانواده های …، قرار میگیرد

اگر بخواهیم جمع بندی داشته باشین در مورد ساختار اعلامیه ترحیم بدین صورت خواهد بود :

 • درج خوشنویسی هوالباقی یا انا لله و انا الیه راجعون
 • سعر در وصف عزیز درگذشته ، پدر یا مادر ، فرزند و غیره
 • نام و نام خانوادگی مرحوم یا مرحومه
 • عکس زنده یاد
 • متن اطلاع رسانی شامل : تاریخ و ساعت ، مکان برگزاری مراسم و درج مناسبت مراسم ، به عنوان مثال : سومین روز درگذشت ، مراسم چهلم ، سالگرد و غیره
 • تشکرات از میهمانان برای حضور در مجلس ختم
 • درج متن از طرف بازماندگان و اقوام و آشنایان

انواع اعلامیه ترحیم

اطلاع رسانی و ساختار اطلاعیه مجلس ختم را در بالا اشاره کردیم . انواع اعلامیه ترحیم شامل : اطلاعیه ختم برای مادر ، اعلامیه ختم پدر ، آگهی ترحیم جوان ناکام و انواع اعلامیه فوت میباشد .

اعلامیه ترحیم را میتوانید به چند نوع مختلف تهیه و اطلاع رسانی نمایید .

اعلامیه ترحیم چاپی

این نوع آگهی ترحیم که از دیرباز مورد استفاده قرار میگرفته است پس از رویت سفارش دهنده و انتخاب طرح و شعر ، درج اطلاعات مراسم و نام و نام خانوادگی متوفی طراحی و بر روی برگه های با سایزهای مختلف از جمله : A3 , A4 ,A5 میباشد.

آگهی ترحیم برای شبکه های اجتماعی

با گسترش فناوری و به وجود آمدن انواع شبکه های اجتماعی از جمله : اینستاگرام ، واتس اپ ، تلگرام ، روبیکا و دیگر پیام رسان ها ، بستر مناسبی جهت اطلاع رسانی انواع مجالس مختلف با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی فراهم شده است . بازماندگان میتوانند با سفارش انواع اعلامیه ترحیم شبکه های اجتماعی و مشاهده طرح های مختلف و ارسال مشخصات مراسم فایل را به صورت یک فایل JPG دریافت نمایند و برای اطلاع رسانی در انواعد شبکه های اجتماعی به صورت : پست و یا استوری استفاده نمایند.

اعلامیه ترحیم اینستاگرام
نمونه اعلامیه ترحیم برای استوری اینستاگرام

برای دریافت و طراحی فایل آگهی مراسم ترحیم و ختم میتوانید این فایل را در قالب یک فایل PSD دریافت نمایید و با سلیقه خودتان آن را طراحی ، ویرایش و آماده نمایید . معمولا این فایل ها با فرمت PSD با رزولوشن ۳۰۰dpi و مد CMYK با ابعاد A4 که قابل ویرایش به سازهای مختلف میباشد دریافت نمایید.

این نوع طرح را طرح لایه باز نیز مینامند .در یک طرح لایه باز اعلامیه ترحیم، طراح به همه‌ی قسمت‌های طرح لایه باز دسترسی داشته و با صرف کمترین زمان، میتواند تغییرات مورد نظر خود را اعمال و ذخیره کند .رای مثال تصاویر، قاب عکس مرحوم، متن تسلیت، خوشنویسی و تایپوگرافی شعر آگهی ترحیم و دیگر اجزایی که در اعلامیه ترحیم لایه باز استفاده شده به راحتی قابل ویرایش بوده و طراح می‌تواند با توجه به سلیقه خود یا مشتری، طرح مورد نظر را سفارشی سازی کند و یا قسمتی از طرح را حذف نموده و بخش‌های جدیدی را به طرح لایه باز مورد نظر اضافه کند.

طرح لایه باز که معمولا فرمت آن .psd است اختیارات بسیاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. فرمت پی اس دی در برنامه فتوشاپ قابل مشاهده است. پس از اتمام کار طراحی، وقتی فایل را با فرمت psd ذخیره کردید، امکان ویرایش دوباره و اعمال تغییرات را برای همه اوقات دارید و با این قابلیت برنامه فتوشاپ، طرح لایه باز کمک بسیاری به طراحان می‌کند.

ویژگی های طرح اعلامیه ترحیم

با دریافت فایل های لایه باز برای آگهی ترحیم پدر ، آگهی ترحیم مادر ، اعلامیه فوت جوان ناکام ، اعلامیه مراسم ختم همکار ، آگهی ترحیم فرزند شما میتوانید به لایه های مختلف دسترسی داشته باشید و با سلیقه خهود نسبت به ویرایش آن اقدام کنید .

زیبایی، هزینه و زمان سریع چاپ، از جمله نکات مهم جهت اعلامیه ترحیم می‌باشد ، ابعاد این اطلاعیه معمولا A4 یا A3 برای موارد چاپ و برای اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی از ابعاد زیر استفاده میشود :

اندازه استاندارد پست مربعی در اینستاگرام

هرچند که پست‌های عمودی و افقی در اینستاگرام در حال محبوب شدن هستند؛ اما پست‌های مربعی شکل همچنان جایگاه خاصی در میان کاربران اینستاگرام دارند.

ابتدا باید بدانید که لازم است نسبت ابعاد عکس خود را ۱:۱ انتخاب کنید تا گوشه‌های عکس شما در پست نهایی که به کاربران نمایش داده می‌شود، حذف نشده باشد.

همچنین پیشنهاد ما به شما این است که اندازه پست خود را ۱۰۸۰px در 1080px(واحد پیکسل است) انتخاب کنید. وقتی اندازه پست خود را با این اعداد هماهنگ می‌کنید، با بهترین کیفیت ممکن آپلود می‌شود.

برای عکس‌های افقی و عمودی پیشنهاد ما این است که حداقل ارتفاع عکس خود را ۱۰۸۰px در نظر بگیرید تا کیفیت عکس در نمایش نهایی با کاهش رو به رو نشود.

اندازه پست‌های عمودی در اینستاگرام

به طور کلی، پست‌های عمودی و افقی شما در اینستاگرام باید نسبت ۴:۵ و ۱.۹۱:۱ را داشته باشد. حتی اگر محتوای شما کمی از این مقدار هم بیشتر باشد، بخشی از تصویر شما بریده خواهد شد.

در بهترین حالت برای پست بر روی ۱۹۲۰*۱۰۸۰ تنظمیم و برای استوری ۱۰۸۰*۱۹۲۰ استفاد شود .

اشعار اعلامیه ترحیم

به کار بردن شعر در آگهی مجلس ختم بیان گر احوالات بازماندگان و زنده یاد و همینطور بیان خصوصیات عزیز درگذشته میباشد . لذا مهم ترین مورد برای ساخت ، چاپ و دریافت اعلامیه ترحیم ، شعر آن میباشد .این اشعار معمولا سوزنام میباشد و طول آن باید در عین اینکه کوتاه باشد ، تاثیرگذار نیز باشد.

این اشعار میتواند به صورت دوبیتی ، رباعی و شعر نثر و همینطور شعر نو باشد . جهت مشاهده انواع اشعار اعلامیه ترحیم بر روی دکمه زیر کلیک کنید .

چگونگی سفارش اطلاعیه ترحیم

جهت سفارش میتوانید با مراجعه به وب سایت خدمات ترحیم هجران و ضمن مشاهده انواع آگهی ترحیم و تسلیت به صورت چاپی و دریافت فایل لایه باز و عکس با فرمت های PSD , JPG ، سفارش خود را ثبت نمایید و فایل مورد نظر را دریافت نمایید .

مراحل سفارش اعلامیه ترحیم و چاپ بدین صورت است :

 1. مراجعه به وب سایت هجران ترحیم
 2. انتخاب و مقایسه طرح های مختلف
 3. افزودن طرح مورد نظر به سبد خرید
 4. درج اطلاعات مورد نیاز
 5. پرداخت و دریافت سفارش

نمونه های آگهی های اطلاع رسانی مجلس ختم

در این بخش از این مقاله انواع اعلامیه ترحیم برای درگذشت عزیزان با عنوان ، اطلاع رسانی مراسم ترحیم پدر ، اعلامیه ترحیم مادر ، آگهی ترحیم فرزند ، آگهی تسلیت جوان ناکام و غیره درج شده است .

آگهی ترحیم مادر
آگهی ترحیم مادر
آگهی ترحیم جوان ناکام
آگهی ترحیم جوان ناکام
اعلامیه ترحیم جوان ناکام
اعلامیه ترحیم جوان ناکام
آگهی ترحیم پدر
آگهی ترحیم پدر
اعلامیه تسلیت پدر
اعلامیه تسلیت پدر
اعلامیه ترحیم مادر
اعلامیه ترحیم مادر
آگهی ترحیم اینستاگرام
آگهی ترحیم اینستاگرام
اطلاعیه ترحیم مادر
اطلاعیه ترحیم مادر
طرح تسلیت پدر
طرح تسلیت پدر
طرح تسلیت مادر
طرح تسلیت مادر
نمونه اعلامیه ترحیم
نمونه اعلامیه ترحیم
ترحیم پدر
ترحیم پدر
ترحیم جوان ناکام
ترحیم جوان ناکام
به این پست امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما